Allahın eşi ve benzeri olsaydı evrende neler olabileceğine ilişkin örnekler bulunuz

Allah şüphesiz biz islam dinine inanlara göre dünyayı, uzayı, tüm canlı ve cansız varlıkları yaratandır. Kısacası evreni yaratan yüce bir güçtür. Eğer Allah’ın bir eşi yada benzeri olsaydı dünyada neler olabilirdi? Hiç düşündünüz mü?

Eğer Allah’ın gücüne, kudretine yakın hatta zerresi kadar sahip olan bir varlık olsaydı, yada Allah’a benzer şeyler yapabilseydi insanlar ve canlılar ikiye bölünürdü. Bir kısmı ona inanır ve doğru yoldan sapardı. Şüphesiz Allah tek ve birdir. Onun gücü ve kudreti kimsede yer almaz. Onun eşsiz bir yapıda olması ve güce sahip olması nedeniyle o herşeyden üstündür.

Evrende birçok değişiklik meydana gelebilirdi. Mesela ağaçları yaratan Allah çeşit çeşit yaratmış ama benzeri daha farklı çeşitler olurdu. Bunun sonucunda evrende bir düzen olmazdı. Çünkü nereye baksanız düzenli bir işleyiş olduğunu ve herşeyin uyum içerisinde olduğunu görürdünüz.

Bu konuyu şöyle açıklayalım. İki arkadaşın bir icadı yapması sırasında ikiside birbirinden bağımsız çalışırsa ortaya hiç bir şey çıkmaz. Ama siz tek başınıza çalışırsanız ve yaparsanız herşey uyumlu bir hal alır. İşte bu nedenle Allah kendine benzer yada eşi yaratmamıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.