Allah’ın her şeyi işittiğine, bildiğine ve gördüğüne inanmanın davranışlarınızı nasıl etkileyeceğine ilişkin büyüklerinizden bilgi edininiz.

Allah her şeyi işiten, duyan, bilen ve görendir. Bu nedenle ona inanan herkes davranışlarında kendine çeki, düzen verir. Sürekli izlendiğini yaptığı herşeyin görüldüğünü bilen biri nasıl davranır? İşte bu nedenle tüm müslümanlar her zaman ve her yerde sorumlu davranmak zorundadır.

Hiçbir şeyin gizli kalmadığını ve Allah’tan saklayamadığımızı bildiğimiz için günahlardan sakınmamız gerekir. Çünkü bir gün bunlar bizlere gösterilecek ve hesap sorulacaktır. Bu nedenle herkes sorumlu davranmak zorundadır. Bu olayı bir örnekle açıklayacak olursak sokaklardaki mobese kameraları örnek verilebilir.

Nasıl ki mobese kamerlarının olduğu sokaklarda suç işlenmiyor, hırsızlık yapılmıyorsa Allah’ın bizi izlemesi de böyle birşeydir. Çünkü sürekli izleniyoruz ve yaptıklarımız biliniyor. Bir odada yalnız kalsak bile düşündüklerimiz Allah tarafından biliniyor. Omuzlarımızda yer alan melekler bunları bir bir not alıyor. Günün birinden yaptığımız davranışların bizim karşımıza çıkacak olması nedeniyle davranışlarımız bir sorumluluk içinde olur.

Bu bilgilerin tümü bana Babam tarafından anlatıldı. Ona sorduğumda beni en iyi şekilde bilgilendirdi. Sizlerde büyüklerinizden bu şekilde bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.