Ampulü kim icat etmiştir?

Ampul Thomas Alva Edison tarafından 1879 yılında icat edilmiştir. Bu buluş Edison’un binlerce buluşundan sadece biri olmasına karşı içlerindeki en büyük buluşudur.Thomas Edison’un kendisi bile icadının günümüzde bu kadar çok insan tarafından kullanılacağını tahmin bile edememiştir.

Cam bir hazneden oluşan ampul, içerisinde bulunan tele elektrik akımının gelmesi sonucu kor hale geçer ve içinde bulunan Argon gazının da etkisiyle etrafa ışık verir.

Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Fakat ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Swam ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtıcı bir şekilde aynı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır. Daha sonra Edison, 1880 yılında daha uzun süre dayanabilen ampulü yaptı. Edison’un yaptığı bu ampul 40 saat boyunca dayanabiliyordu.Ama şu an günümüzdeki ampuller kimileri 8 kimileri 2 yıl dayanabilir.Bu buluş sayesinde aydınlatma konusunda teknolojide yeni bir sayfa açılmıştır.

ampl

Peki ampul olamasaydı hayatımızda neler değişirdi birde bu açıdan bakalım. Hepimizin bildiği gibi yaz aylarında hava geç kararsa da kış aylarında bu süre oldukça kısadır. Bu yüzden gündüz yaptığımız işlerin çoğunu gece yapamazdık. Eskiden olduğu gibi gaz lambaları yada mum ışığıyla burnumuzun ucunu bile zor görüyorken iş yapmamız tabi ki olanaksızdı.

(3) Yorum

  1. Vay be ampülün icadında bile yalan dolan var. O icat etmiş o patentini almış. Neyse ki yinede bizlere nimet gibi bir icat bırakmışlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.