Ana ve ara yönler nelerdir?

İlk olarak yön’ün tanımını yapacak olursak bir yeri bulmak yada o yeri tarif edebilmek için yönleri kullanırız. Yönler iki çeşide ayrılır. Bunlardan ana yön diğeri ara yönlerdir.

Ana yönler Kuzey, Güney, Doğu ve Batı olmak üzere 4 çeşittir. Ara yönler ise Kuzeydoğu, Kuzey batı, Güneydoğu, Güneybatı olmak üzere ara yönlerde 4 gruba ayrılır.

yönler

Ana Ve Ara Yönler

Doğu güneşin doğduğu yöndür. Batı ise güneşin battığı yöndür. Kuzey ve Güney ise güneşin doğduğu noktayı sağımıza aldığımızda önümüzde ve arkamızda oluşan yönlerdir.

Yönleri bulmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan başlıcalarını sayacak olursak;

– Pusula ile yön bulmak
– Karteriz alarak yön bulmak
– Kol saati yardımı ile yön bulmak
– Güneş ile yön bulmak
– Kutup yıldızı ile yön bulmak

Bunlar başlıca yön bulma yöntemleridir. Bunların yanı sıra yön bulmada yardımcı durumlar vardır. Mesela karınca yuvaları her zaman güney yönünü göstermektedir. Bir diğer yöntem ağaçlarda ve taşlarda oluşan yosunlar daima kuzeyde oluşurlar. Bu tür yöntemleri kullanarakta yönümüzü rahatlıkla bulabiliriz.

Yön bulma yöntemleri için eski insanlar yukarıda saydığımız yöntemleri ve bunlara ilave başka yöntemleri de kullanmışlardır. Artık günümüzde gelişen teknoloji ile yön bulmak çok kolaydır. Kullandığımız cep telefonu, saat gibi cihazlarda yön bulmaya yardımcı uygulamalar yer almaktadır.

yönler

Yönleri bir yere gitmek için yol tarifinde kullanırız. Genellikle bu tarifler ana yönler kullanılarak yapılsa da ara yönler uygulamalarda sıkça kullanılır. Günümüzde navigasyon cihazından sıkça yararlanırız. Bir yere gitmek istediğimizde girdiğimiz adres bilgileri bizleri kuzeydoğu, güneybatı şeklinde ara yönler ile yönlendirebilmektedir.

Eğer aklınızda bu konuya dair sorular olursa, sitemizde yer alan ödev sor bölümünden bizlere danışabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.