Anadolu Selçuklu devletinde devlet geleneği ve diplomasi

Bu yazımızda sizlere Anadolu Selçuklu devletinde devlet geleneği ve diplomasi hakkında bilgi vereceğiz. Anadolu Selçuklu devletinin başında sultan bulunur.Divanı Saltanat denilen merkezi hükümet tarafından devlet işleri yürütülür. Eyaletleri idare eden Sultan çocuğu Melik, şıhne denilen vali, amid ve reis ünvanlı büyük idareciler bulunurdu. Yöneticilerin büyük bir kısmı aynı aileye mensuptur.

Sultanın başkentte bulunmadığı zamanlarda Niyabeti Saltanat denilen bir makamın ona vekalet etmesidir.Ayrıca hükümdar çocukları olan Meliklerin yetkileri de sınırlıdır. Meliklerin kendi adına para bastırma veya komşularına savaş açma yetkileri yoktur. Bu durum merkeziyetçiliğe önem verildiğinin göstergesidir.

Ayrıca Büyük Selçuklularda toprak işlerinden sorumlu olan Divanı Pervane , Anadolu Selçuklu Sultanlığının en önemli makamlarından biri olmuştur.

Anadolu fetihle alındığı için toprakların büyük kısmı Sultan’a ait sayılmıştır. Bu nedenle Mülk arazi azdır. Topraklar geniş olmadığından sınırlı tutulmuştur.

Halk , dini ayrıma tabi tutulmadan topraklara yerleştirilmiştir. Bir bölge fethedildiği zaman ilk iş olarak cami, medrese gibi yapılar inşa edilmiş, sanat ve ticaret insanları bu bölgelere yerleştirilmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.