Anemi (kansızlık) nedir?

İnsanlar yaşadıkları süre boyunca bir çok hastalıklarla karşılaşırlar. Bu hastalıklar kimi zaman vücudun kendisi tarafından oluşturulan kimi zamanda kişinin kendi zaafları yüzünden oluşan hastalıklardır. Bu gün tıptaki adı Anemi olan yani kansızlığın nedenlerini anlatmaya çalışacağız.

Hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyetlere göre dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilen kriterlerin altında kalmasına anemi yani kansızlık adı verilir.

Yetişkin bir insanda olması gereken değerler erkeklerde 3 g/dL, kadınlarda ise 12 g/dL nin altı anemi (kansızlık) olarak kabul edilir. Bu rakamlar çocukların yaş gruplarına göre değişmektedir. 6 ay – 6 yaş arası çocukta 11 g/dL nin, 6-14 yaşlarındaki çocuklarda 12 g/dL nin altı anemi olarak kabul edilir.

Kan kaybı aneminin en büyük etkenlerinden biridir. Ayrıca diğer nedenleri ise alyuvar üretiminin yetersiz olması ve alyuvar yıkımının fazla oranda olması anemiye yol açmaktadır. Demir eksikliği de aneminin oluşmasındaki etkenlerden biridir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemiler deki bulgular aşağıdaki gibidir.

– Yiyecek dışındaki şeylere karşı istek duyma. Örnek olarak toprak, buz, kireç taşı gibi.
– Ağız kenarlarında ve tırnaklarda oluşan çatlaklıklar.
– Tırnaklarda oluşan biçimsizlik.
– Dilde oluşan tahrişler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.