anıtkabir ne zaman ve nasıl yapıldı?

Bu yazımızda Anıtkabir ne zaman ve nasıl yapıldı bunları inceleyeceğiz. Atatürkün vefatından sonra devlet tarafından onun için özel bir kabristan yapılması için proje yarışması yapıldı. Bu yarışmaya yerli ve yabancı 47 kişi başvururken bunlardan üç tanesi devlet tarafından ödüllendirildi. Anıtkabir projesinin sahibi olan Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesi birinci seçildi.

Projenin belli olmasının ardından yapılacak inşa için çevredeki arazi ve kurumlar kamulaştırıldı. 9 Ekim 1944 tarihinde inşaata başlandı ve yapımı 9 yıl sürdü. 1953 yılında tamamen inşaatı biten Anıtkabir 4 aşamalı olarak yapıldı.
anıtkabir
1. Kısım : Toprak seviyesi ve meşhur aslanlı yolun duvarlarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944 tarihinde başlanmış ve 1945 yılında sona ermiştir.

2. Kısım : Mozole ve tören alanını çevreleyen ek binaların yapılmasını kapsamaktadır. 29 Eylül 1945 yılında başlamış olup 8 Ağustos 1950 yılında bu kısım inşaat tamamlanmıştır. Ayrıca bu dönemde Anıtkabire giriş kısmındaki kuleler, ağaçlandırma çalışmaları, sulama sistemleri gibi düzenlemelerin büyük kısmı yapıldı.

3. Kısım : Anıtkabir üçüncü kısım inşaatı anıta çıkan yollar Aslanlı yol Tören Meydanı ve mozole üst döşemesinin taş kaplaması merdiven basamaklarının yapılması lahit taşının yerine konması ve tesisat işlerinin yapılmasını kapsıyordu.

4. Kısım : Anıtkabir’in 4. kısım inşaatı ise Şeref Holü’nün döşemesi tonozlar alt döşemeleri ve Şeref Holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü kısım inşaata 20 Kasım 1950′de başlandı 1 Eylül 1953’te sona ermiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.