Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

anıtkabir ne zaman ve nasıl yapıldı?

Bu yazımızda Anıtkabir ne zaman ve nasıl yapıldı bunları inceleyeceğiz. Atatürkün vefatından sonra devlet tarafından onun için özel bir kabristan yapılması için proje yarışması yapıldı. Bu yarışmaya yerli ve yabancı 47 kişi başvururken bunlardan üç tanesi devlet tarafından ödüllendirildi. Anıtkabir projesinin sahibi olan Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesi birinci seçildi.

Projenin belli olmasının ardından yapılacak inşa için çevredeki arazi ve kurumlar kamulaştırıldı. 9 Ekim 1944 tarihinde inşaata başlandı ve yapımı 9 yıl sürdü. 1953 yılında tamamen inşaatı biten Anıtkabir 4 aşamalı olarak yapıldı.
anıtkabir
1. Kısım : Toprak seviyesi ve meşhur aslanlı yolun duvarlarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944 tarihinde başlanmış ve 1945 yılında sona ermiştir.

2. Kısım : Mozole ve tören alanını çevreleyen ek binaların yapılmasını kapsamaktadır. 29 Eylül 1945 yılında başlamış olup 8 Ağustos 1950 yılında bu kısım inşaat tamamlanmıştır. Ayrıca bu dönemde Anıtkabire giriş kısmındaki kuleler, ağaçlandırma çalışmaları, sulama sistemleri gibi düzenlemelerin büyük kısmı yapıldı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.