Anız neden yakılır

Özellikle belgesellerde sıklıkla görürsünüz. Ormanlık alanlarda yada geniş düzlüklerde anızlar yakılır. Genelde çiftçiler ekim öncesinde tarlalarda bulunan anızları yakarlar. Anız yakma işlemi neden ve niçin yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Belgesellerde Afrikanın geniş düzlüklerinde yada tarlalarda çiftçilerin anız yaktıklarını görürsünüz. Aslında bu birçok canlı için ölüm olsa da aslında yeni bir başlangıç demektir. Çiftçilik bakımından bitki örtüsünün yenilenmesi, toprağın temizlenmesi ve yeni bitkilerin oluşumu açısından anız yakmak oldukça önemlidir. Bu sayede toprak temizlenerek yeni sezon ve ürünler için hazır hale getirilir.

Doğal hayatta ise anız yakma işlemi canlılığın devamı için gereklidir. Anızlar içinde yaşayan canlıların birçoğu bu işlem esnasında yok olsa bile doğal döngü gereği yeniden oluşacak bitki örtüsü yeni bir hayatın başlamasını sağlar. Doğada başı boş yaşayan otçul hayvanlar için bu mükemmel bir başlangıçtır. Yenilenen bitki örtüsü oldukça besleyici olup yeni hayatların başlamasını sağlar.

Yüzlerce canlı türü anızlardan kurtulan ve yeni bitkilerle donatılan toprak içerisinde yaşarlar. Bu şekilde besleyici ve doyurucu bitki örtüsü oluşur. Bu nedenle geniş düzlüklerde doğal hayatı korumak için anız yakma işlemi yapılır. Kaybettirdiklerinden çok kazandırdıkları olan bir işlemdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.