Anjiyo Nedir?

Anjiyo kalp ve damar hastalıklarında kullanılan bir metod olup ilerleyen yaşlarda birçok kişinin olması gereken bir tedavidir. Sağlıksız beslenme sonucunda kalp ve damarlarda kanın tıkanması söz konusu olabilir. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin yanı sıra zararlı beslenme sonucu damarlarda tıkanma söz konusu olur.

Damarların için zamanla sigaradan yada aşırı yağlı tüketimden dolayı tıkanmaktadır. Kan akışının zayıflaması insanın halsiz yaptığı gibi kalp krizi gibi sorunlarada neden olmaktadır. Günümüzde kalp ve damar hastalıkları en yaygın ölüm nedenidir. Ayrıca kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ülkemizde iş gücü kaybı yaşanmaktadır.

Tıbbi adı Koroner Anjiyografi olan Anjiyo hasta uyanıkken yapılır. Bu işlem risksiz olup hasta herhangi bir acı yada ağrı duymaz. Genel olarak hastanın sağ kasık damarından sokulan boru ile kalp damarlarının içine tüpçükler bırakılır. Bu sayede kanın düzenli akışı sağlanmaktadır.

anjiyo

Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde anjiyo kullanılır.


Anjiyonun ölüm riski 1/1000 olup tedavi olunmadığında bu oran çok daha fazladır. Hasta muayene olacağı hastaneye gittikten sonra yatış işlemi yapılır. Gerekli ön inceleme yapıldıktan sonra dosyası hazırlanarak kendisine sunulur. Tedaviyi kabul ettikten sonra ameliyat işlemine başlanır.

Günümüzdeki en basit ameliyatlardan biri olan bu işlem her yıl ülkemizde 200 bin üzerinde uygulanmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.