Anne sütünün bebek beslenmesindeki önemi nedir

Bu yazımızda anne sütünün bebek beslenmesindeki önemi nedir konusu hakkında bilgi vereceğiz. Anne sütü, bebeğin doğduğu andan itibaren en az 6 ay en fazla da 2 yaşına kadar beslenmesi için gerekli en temel besindir. Anne sütü bebeğin en hızlı gelişim evresinde çok faydalı bir besindir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az hasta olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Antibiyotik özelliğe sahip olması özelliğiyle de bağışıklık sistemini güçlendirir böylece zatürre, ishal gibi bulaşıcı hastalıklara karşı da koruyucu görevi vardır.

İlk 6 ay mutlaka bebekler anne sütü ile beslenmeli daha sonraki aylarda bebeğin beslenmesinde anne sütü yetersiz olacağı için anne sütü yanında ek gıdaya geçilmelidir.

Anne sütü, temiz ve mikropsuz olduğu gibi ayrıca hiç bir özel harcama gerektirmeden daima hazırdır.Sindirimi kolay olduğu için anne sütü, bebeğin rahatsızlık yada hazımsızlık problemleri de olmayacaktır.

Bebeğin beslenmesi açısından önemli olan anne sütü ayrıca anne ile bebek arasında güçlü bir ağ kurarak aradaki sevgiyi yüceltmektedir. Annesini yanında hisseden bebek daha rahat uykuya dalacaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.