Anne ve bebek ölümlerine dikkat çeken ve doğru davranışları vurgulayan yazı

Anne ve bebek ölümleri ne yazık ki ülkemizde sıklıkla görülmektedir. Bunun nedenlerinin başında annelerin hamilelik süreci içerisinde gerekli kontrolleri yaptırmamaları ve doğum sonrası çocukların gerekli aşılanmalarının yapılmamasıdır. Toplumumuz olarak ne yazık ki sağlık konusunda henüz yeterince bilgili değiliz.

Sağlıklı bir anne ve bebeğin varlığı için gerekli sağlık kontrollerinin ihmal edilmeden yapılması gerekir. Örneğin bir anne hamilelik süresince beslenmesine dikkat etmesi, bir takım egzersizler yapması gerekmektedir. Özellikle annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Hamilelik döneminde düzenli bir şekilde kilo alması ve belli bir kiloya kadar çıkması gerekir.

Dengeli bir kilo alma ile doğum daha kolay hale gelir. Eğer anne aşırı kilolu olursa doğumu zor olur ve doğum esnasında çocuğun sakatlanma riski, hatta ölme ihtimali bile vardır. Annelerin hamilelik esnasında kaybedilmesinin esas nedeni bebeğin anne karnında ölmesi ve anneyi zehirlemesidir. Yada annenin düşük yapması ve bu nedenle annenin kanaması nedeniyle hayatını kaybetmesidir. Anneler doğum esnasında şiddetli kanama ile zaman zaman kaybedilmektedir.

Biz toplum olarak neler yapabiliriz?

Hamilelik süresince anne ve bebeğin sürekli kontrolleri yapılmalıdır.
Doğum sonrası bebeğin düzenli aşıları yaptırılmalıdır
Sivil toplum kuruluşları ile toplumun bilinçlendirilmesi sağlanmalıdır.
Aile için şiddetin önlenerek bebek ölümleri, anne ölümleri durdurulabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.