antep, maraş ve urfa illeri ünvanlarını nasıl aldı?

Ülkemizde Gazi Antep, Kahraman Maraş ve Şanlı Urfa gibi illerimiz daha sonradan yapılan kanun değişiklikleri ile bu ünvanları almışlardır. Normalde bu şehirlerin adları Antep, Maraş ve Urfa iken kurtuluş mücadelesi sonrası bu şehirlere devlet tarafından Kahraman, Şanlı ve Gazi ünvanları verilerek şehir isimleri değiştirilmiştir. Bu yazımızda bu illerin bu ünvanları nasıl aldıklarına dair yazılar bulabilirsiniz.

Gazi Antep

Birinci Dünya savaşı sonrasında işgal edilen bu şehir kurtuluş mücadelesi esnasında devlet ve ordudan destek almadan halkın kendi iradesi ve önde gelenlerinin önderliğinde vermiş olduğu mücadele ile Fransızları sürgün etmişlerdir. Kurtuluş mücadelesi sonrasında Atatürk meclise bu şehre gazilik ünvanı verilmesi yönünde teklif sundu ve 1921 yılında şehre Gazi Antep adı verildi.

Kahraman Maraş

I. Dünya Savaşı sonrası işgale uğrayan Kahraman Maraş aynı Gazi Antep gibi halkın iradesi ve gücüyle kurtarılmış bir şehirdir. Bu mücadele sonrasında 1925 yılında şehre meclisten bir İstiklal madalyası gönderilir. Daha sonra 7 Şubat 1973 tarihinde Kahraman ünvanı verilmiştir.

Şanlı Urfa

İlk olarak İngilizler tarafından işgal edilen Şanlı Urfa onların çekilmesi sonrasında Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Buna isyan eden halk ise Urfa Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adında bir örgüt altında birleşerek işgale direniş göstermiştir. Ancak devletten herhangi bir askeri birlik yardımı almamışlardır. Bunun nedeni ise hükümetin asker göndermesi durumunda Fransa ile resmi savaşın başlayacağı olmasıdır. Urfa Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti altındaki aşiret ve halk Fransızları bu şehirden sürgün etmeyi başarmışlardır. Urfa iline 12 Haziran 1984 günü Şanlı ünvanı verilmiştir.

1 Yorum

  1. kimin getirdiği mesela kharamanmaraş a nası lgeldi sütçü imam dayak yiyen kadını elinden öldürerek adlığı
    bunları unutmayın bunların harici güzel

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.