Araştırmalarınızda, bilimsel araştırma basamaklarına uymazsanız hangi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz ?

Bir araştırma yaparken genelde bilimsel araştırma basamaklarından farkında olmadan yararlanırız. Bilimsel araştırma basamaklarını araştırmalarımızda kullanmazsak hangi sonuçlarla karşılaşabiliriz gelin birlikte inceleyelim. İlk olarak bilimsel araştırma basamakları nelerdir buna göz atalım.

  • Konunun belirlenmesi
  • Sorunun çözümünde kullanılabilecek varsayımlar (hipotez)
  • Konu hakkında bilgi toplama
  • Hipotezlerin test edilmesi
  • Bulduğumuz kaynaklar metinde dipnot olarak gösterilerek araştırma metni hazırlanır.

Özellikle 2 ve 3’üncü maddeler araştırmalarımızda önemli rol oynarlar. Eğer bu basamaklardan yararlanmazsak araştırmalarımız sağlıksız sonuçlar verebilir. Bir araştırmada sorunun çözülmesi için yöntemlerin oluşturulması ve bu konu hakkında bilgi toplanması hayati önem taşır. Eğer bunlardan herhangi birini atlarsak veya yapmazsak araştırmamız yanlış sonuçlar ortaya çıkarırken araştırmamız boşa gider.

Ayrıca araştırmalarda yapılan çözümler hep olumsuz sonuçlar çıkarır. Çünkü sorun hakkında bilgi toplamadık ve nasıl çözüleceğine dair birçok fikir ortaya çıkardık. Oysa ki bu araştırmada bilimsel araştırma basamaklarından faydalansak sorunun çözümünde kullanılabilecek yöntemleri eleyerek en aza indirebilirdik.

Kısaca özetlemek gerekirse bilimsel araştırma basamakları yapmış olduğumuz araştırmalarda bize hem zaman tasarrufu sağlar hem de en doğru sonuçları ortaya çıkarmamızda faydalı olur. Eğer bu basamaklara uymazsak yaptığımız araştırma sağlıklı olmaz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.