Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Arılar ölürse ne olur?

Arılar ölürse ne olur? Yada arılar ölürse insanlık kaç yıl daha yaşar. Bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Böyle bir sorunun sorulmasına neden olan şey dünyaca ünlü bilim adamı Albert Einstein’in arıların önemi hakkında söylemiş olduğu sözlerdir.

Albert Einstein arıların yok olduktan sonra insanlığın sadece 4 yıl ömrü kalacağını söylemişti. Bu sözün doğrumu yada gerçekle alakası yok mu diye sorusunun cevabını araştıralım.

Albert Einstein arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz demişti. Çiçek ve bitki türlerinin tüm polenleri arıların ayaklarına yapışır. Bu şekilde arılar ortalama olarak 130 bin farklı bitki türüne konarak bunların üremesini sağlar.

Bunlar arasında kabak, kavun, çilek ve tüm meyveler bulunmaktadır. Sadece bir kovanda bulunan arılar 1 gün içerisinde ortalama 1 milyon çiçeğin döllenmesini sağlar. İşte bu durum sona ererse bitkiler de yok olur demektir. İlk önce bitkiyle beslenen hayvanlar, daha sonra ise insanlarda ölmeye başlar.

arı1

Bilim adamları yapmış olduğu araştırmalar sonucu toplu arı ölümlerin önüne geçmek için bizlerin yaşantımızda yaptığımız bazı şeyleri değiştirmemiz gerekebileceği konusunda bilgiler vermektedir.

Bu değişiklikleri istemelerinin nedeni arı ölümlerine, küresel ısınma, bitkilerdeki azalma, yanlış ve zararlı olabilecek bitki ve tarım ilaçlarının kullanılması çevrenin kirlenmesi gibi etkenlerin neden olabileceği söylenmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.