Aristotelesin hayatı

MÖ 384 yada 385 yılında Makedonya nın Stageria şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Makedonya kralı II. Amyntas’ın hekimi olan Nikomakhos’ tur. 17 yaşında iken Platon’un Atina’ daki akademisine başlamıştır.

Yardımcı hoca olarak çalıştığı dönemlerde okuma tutkusuyla tanınmaktadır. Gryllos yada Retorik üzerine Aristoteles’ in diyalog yazarlığı dönemine aittir.

Biga yarım adasında bulunan Tiran Atarnevs’li Hermias’ın siyasî danışmanı ve arkadaşı olur. Aynı zamanda özgünlüğünü daha o zamandan belli eden bir okul kurar. Bu okuldaki girişimleri arasında yaşam bilim üzerine çalışmaları yer almaktadır.

MÖ 355 yılında Philippos’un ölümüyle İskender tahta oturmuştur. Aristoteles Atina’ya dönüp Akademeia’ya rakip olarak Lykeion’u ya da diğer adıyla tanına Peripatos ‘u öğrencileriyle içinde dolaşarak tartıştıkları bir tür çevresi sütunlarla çevrili avlu ya da galeri kurar. Lykeion’lulara verilen Peripatetikoi adı buradan gelmektedir.

Burada on iki sene boyunca çeşitli dersler verir. MÖ 323 yılında Büyük İskender’in bir Asya seferi sırasında ölmesinde dolayı Atina’da Makedon karşıtı bir tepki dalgası ortaya çıkar.

Aslında Makedon culuk zannı taşıyan Aristoteles’e karşı dine saygısızlık davası açılması söz konusu olur. Bir ölümlüyü Hermias’ı anısına bir ilâhi yazarak ölümsüzleştirmekle itham edilir. Aristoteles Sokrates’in yazgısını paylaşmak yerine Atina’yı terk etmeyi tercih eder.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.