Arkadaşlarımıza karşı sorumluluklarımız nelerdir? Örnekler

Arkadaş iki farklı kişinin birbirini sevip sayması ve bu çerçevede görüşmelerine arkadaşlık adı verilir. Arkadaşlık duygusu iki kişinin birbirine karşı bazı sorumluluklar sahibi olmasını sağlar. Peki arkadaşların birbirine karşı olan sorumlulukları nelerdir bunlara neler örnek verilebilir. Hepsinin cevabı bu yazımızda.

Elbetteki arkadaşlar birbirine karşı sevgi ve saygıyı eksik etmemeli birbirlerine ihtiyaç duyduklarında maddi ve manevi olarak ona destek olmalıdır. Hatta şöyle bir söz vardır “Dost kara günde belli olur” bu söz gerçek arkadaşlıkları en iyi şekilde özetler. Her insanın iyi yada kötü günleri olabilir. Ancak bu güzel günler yalnız yaşandığında tadı olmadığı gibi üzüntülerde yalnız geçmiyor. Tam burada en iyi çözüm sevincimizi ve mutluluğumuzu arkadaşlarımızla paylaşmak oluyor. Gerçek bir arkadaş her daim bize destek olup varlığını hissetiren kimsedir. Arkadaşlar her gün her dakika görüşmek zorunda değildir. Bir telefon bir selam kadar yakında olmaları yeterlidir. Önemli olan arkadaşların birbirine ihtiyaç duyduklarında yanlarında olması gerektiğidir.

Arkadaşlık duygusu nasıl ortaya çıkar derseniz. Bu çocukluğumuzda başlar. Çocukken oyun oynamak için arkadaş edinirken, okul döneminde iyi anlaştığımız bir sınıf öğrencisi ile arkadaş oluruz. Yada sürekli görüşme şansımız olan herhangi bir kişi ile. Bu süreçlerin hepsinde ortak bir nokta vardır ki oda karşı tarafla iyi anlaşmaktır. Eğer biriyle iyi anlaşıyorsanız hal ve davranışlarını beğeniyorsanız ister istemez arkadaş olursunuz.

Sonuç olarak arkadaşların karşılıklı sorumlulukları nelerdir

Birbirlerine destek olma
Sevincinde de hüznünde de onun yanında olma
Ona karşı sevgi ve saygıda kusur etmeme

arkadaşlık

Arkadaşların sorumluluk örnekleri

Örneğin bir kişi arkadaşının hastalanıp okula gelemediği dönemde onun yanına gidip ders notlarını vermesi bile bir arkadaşlık örneğidir. Diğer bir örneğimiz ise arkadaşlar kendisi için istediklerini onun içinde isterler. Örneğin ilkokulda bu sıklıkla olur. Okul kantininden ne alsak arkadaşımıza da onu alırız. Paramız az ise kendimize iyi birşey almak yerine orta yollu birşey alırız ama arkadaşımızada alırız. İşte arkadaşlık böyle birşey.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.