Arkadaşlık ile ilgili fabl örneği

Bu hikaye yazımızda arkadaşlık temalı bir fabl örneği bulabilirsiniz. Afrikanın sıcak kumlarında hızla koşan mirketler sıcak kumların altına kazdıkları yuvalarına öğle sıcaklarında ve sivri pençeli kartalın gökyüzünde olduğu zamanlarda gidiyorlardı. Kimi zaman yavrularını dışarıya çıkarmaya korkan mirketler kartala öğle yemeği olmaktan çok korkardı..

Yalnız onlar bir Dragon adlı bir dost edinmişlerdir. Dragon bu ormanların en uyanık ve en iyi dostlarından biriydi. Mirketler dışarıya çıktıklarında toprağı kazarak yakaladıkları minik böcekleri yiyerek besleniyordu. Bitki köklerinide zaman zaman tüketen mirketler bu kuşla öyle bir dostluk kurdular ki gökyüzünde ne zaman bir kartal belirse Dragon kuşu öterek onlara alarm veriyor onlar ise hemen yuvalarına kaçıyorlardı. Peki bu tek taraflı bir arkadaşlık mı? Elbette ki değil. Dragonbiraz uyanıklık yaparak kendinide beslemeyi unutmazdı. Mirketleri uyararak onların güvenini kazanan ve dost olan Drongo toprak iyice eşelenip karıştırılınca ve tüm böcekler yer üstüne çıktığında havada kartal olmasa bile öterek alarm veriyor, ona inanan mirketler ise hemen yuvasına kaçıyordu.

Drongo onlar yuvasına kaçınca yere konarak o böcekleri afiyetle yer ve bu dostluk karşılıklı çıkarlara dönüşürdü. Size anlattığımız bu fabl örneği aynı zamanda gerçek bir olaydır. İzlemek isteyen arkadaşlar aşağıdaki videodan bu arkadaşlığı yakından inceleyebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.