Asansörlerin hayatımızdaki önemi

Eğer olmasaydı nasıl olurdu diye düşündüğümüz aletler büyük ölçüde hayatımızı oldukça etkileyen aletlerdir. Bu aletlerin olmaması konusunda düşüncelerimiz bizi çok etkiliyorsa bu aletlerin hayatımızda etkisi çok gerçekten de büyüktür denilebilir.

Bu aletlerden biri olan asansörlerin bizlerin hayatında ne gibi yeri var şimdi bu konuyu inceleyelim. Asansörler hiç tasarlanmamış olsaydı inşaat teknolojisi hiç umduğumuz bir biçimde gelişemezdi.

Çünkü ilkel çağlarda asansörlerin yardımı ile malzeme nakliyesi çok daha yüksek noktalara sağlandığından günümüz inşaat teknolojisinin gelişimi açısından büyük önem taşımaktaydı.

Bunun yanı sıra asansör teknolojisi gelişmemiş olsaydı yüksek coğrafi noktalara ulaşamayacak neler olduğunu bilemeyecektik. Ya da vaktinde keşif edilmemiş olsaydı teknolojik ve coğrafi gelişim istenilen sürede ve çabuklukta da olmayacaktı.

Modern binalarda yer alan yüksek teknolojik asansörler bu binaların bu denli yüksek ve farklı fiziksel şekillerde olmasında büyük önem taşımaktadır. Eğer yüksek bir noktaya varamayacak isek o binayı o yükseklikte inşa edemeyiz. Daha küçük yapılara yönelmek zorunda kalırız. Bu durumda sürekli gelişmekte olan büyük şehirlerde büyük sıkıntılar teşkil edebilir.

Bir süre sonra küçük küçük yapılan binalar yüzünden yerleşim alanları oldukça kısıtlanır, yeni yerleşim alanları bulmak zor olabilirdi. Bu aslında çok basit bir denklem ihtiyaçlar asansörlerin bu noktaya taşınmasına sebep oldu. Bu noktaya taşınan teknoloji sayesinde asansörler ulaşılamaz denen noktaları ulaşılabilir hale getirdi.

Düşünsenize 20 yada 30 katlı bir binada oturuyorsunuz ve asansör yok. İnsan evden çıkıp ekmek almaya bile üşenir hale gelebilir. Bu verdiğimiz örnek bile asansörlerin günlük hayatımızda ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.