Asit yağmurlarının olumsuz etkileri ve alınabilecek önlemler nelerdir?

Kısaca asit yağmurlarının olumsuz etkileri nelerdir ve bu etkilerden korunmak için alınabilecek önlemleri bu yazımızda inceleyeceğiz. Asit yağmurları canlılar ve özellikle bitkiler için oldukça zararlıdır. Bazı yakıt türlerinin yakılması sonucunda atmosfere karışan asitler bu yağmurların oluşumuna neden olur. Özellikle sanayi kuruluşları ve fabrika bacalarından salınan asitler bu yağmur türünün temel sebebidir.

Dünyamızda gelişen sanayi ve teknoloji ile asit yağmurlarıda artış göstermiştir. Atmosferdeki su buharına karışan asitler yağmurla birlikte yeryüzüne yani toprağa düşerler. Bu yağışlar toprağı verimsiz yağtığı gibi üzerine düştüğü meyve, bitki gibi canlılara etki ederler.

asit

Bunun yanı sıra nehirler, denizler ve göllere düşen bu yağmurlar buralardaki asit oranlarının artışına neden olurlar. Bu su kaynaklarında yaşayan canlılar ise bundan en çok etkilenenlerdir. Asit yağmurları o kadar zararlıdır ki doğada bulunan mimari eserler, kayalar gibi birçok yapıya zarar verirler.

Asit yağmurları canlılar üzerinde en çok insana etki etmektedir. Asit yağmurlarına maruz kalan bir insanda solunum yolu rahatsızlıkları, kanser ve nefes darlığı gibi çeşitli sağlık sorunları görülebilir.

Asit yağmurlarına karşı alınabilecek önlemler

  1. Asit yağmurlarının engellenmesi adına doğaya asit salınımı yapan yakıt türlerinin kullanılması engellenmelidir.
  2. Sanayi kuruluşları ve fabrikalarda bacalara asitleri tutacak filtreler takılmalıdır.
  3. Arabalar doğaya asit bırakırlar bu nedenle doğa dostu araçlar üretilmelidir.
  4. Ulaşım için sıklıkla kullandığımız araçlar asit yağmurlarına neden olur. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz.
  5. Enerji santrallerinden asit salınımı fazla olmaktadır. Bu nedenle doğa dostu enerji kaynakları tercih edilmelidir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.