Astronomi ile ilgilenen Türk Bilim Adamları Kimlerdir

Astronomi ile ilgilenen ünlü Türk bilim adamları denilince akla ilk olarak Harezmi, Biruni, Uluğ Bey Ali Kuşcu ve İbrahim Hakkı akla gelir. Türk tarihi boyunca astronomi ile ilgilenen ünlü bilim adamları çeşitli çalışmalar yaparak önemli eserler ortaya koymuşlardır.

Şimdi bu ünlü bilim adamlarının eserleri ve kısaca hayatlarını inceleyelim.

Harezmi (780-850)

IX. yy’da yaşayan Harezmi Cebir bilimiyle ilgilenen ilk Türk bilim adamı olarak bilinir. 780 yılında Harezm’de dünyaya gelen bilim adamı çocukluğunda eğitim almak için dönemin önemli bilim merkezi olan Bağdat’a gitmiştir. Bağdat’ta kendisine kütüphane idaresi verilince astronomi ve matematik dalında incelemeler yapmıştır. Harezminin en ünlü eserleri ise birinci ve ikinci dereceden denklemleri cebir yardımıyla çözülmesi metodunu keşfetmesidir. Ayrıca 0 rakamını ilk olarak Harezmi kullanmıştır.

astronomi

Biruni (973-1051)

İranın Kas şehrinde 973 yılında dünyaya gelen Biruni Beyruni adıylada bilinir. Dönemin harzemşah hanedanından ünlü bir matematikçi tarafından himaye edilen Biruni dünyanın döndüğünü belirten ilk bilim adamı olmasının yanında Japonya ve Amerika’nın varlığından ilk bahseden bilim adamıdır. Coğrafya, Tıp, Felsefe ve Astronomi üzerine birçok eser yazmıştır. Biruni ayrıca güneş ve gezegenlerin hareket yönleri ve meyillerini tespit etmiştir.

Uluğ Bey (1394-1449)

Dünyaca ünlü hükümdar, astronomi ve matematik bilim adamıdır. Hükümdarlığı süresinde astronomi ve bilime önem vermiş rasathaneler yaptırmıştır. Dönemin bilim adamlarını ve astrologlarını sarayına alarak onları himaye etmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.