Astronotlar uzayda neden koruyucu kıyafet giyer

Uzay yolculuğu yapan bir astronot için oksijen ve uzay mekiği ne kadar önemliyse uzayda giymiş oldukları koruyucu kıyafetlerde o kadar önemlidir. Çünkü astronotların giymiş oldukları bu kıyafetler dünyada bize uygulanan atmosfer basıncını uzayda astronotlar içinde uygular.

Aksi halde eğer astronotlar bu kıyafetleri giymezler ise atmosfer basıncı ortadan kalktığı için kan dolaşımımız durur ve vücudumuzdaki kan vücut dışına çıkabilir. Yada belli bir organda toplanarak insanın ölmesine neden olur. Eğer bu kıyafet olmazsa yanımızda oksijen tüpü bile olsa yinede uzayda yaşamak mümkün olmaz.

Uzayın belli bölümleri çok sıcak veya soğuktur. Bu kıyafetler ayrıca astronotun uzaydaki havadan korunmasını engeller. Astronotlar bu kıyafetler sayesinde gezegenler üzerinde yürüyüp gezinebilirler. Mesela ay yüzeyi çok sıcak olduğundan dolayı astronotlar ay üzerinde gezinmek için çok katlı elbiseler giyerler.

Bu elbiseler soğutma sistemi gibi bazı ek özellikler taşırlar. Yakın zamanda yayınlanan yer çekimi adlı filmi izlerseniz astronotların uzayda neden koruyucu elbise giymek zorunda olduğunu çok daha iyi anlarsınız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.