Atatürk “… herkesi ayrı ayrı dinlemekten zevk alırım.” sözüyle iletişimin hangi yönüne vurgu yapmaktadır?

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk herkesi dinlemekle ilgili şöyle bir söz söylemiştir. “Herkesi ayrı ayrı dinlemekten zevk alırım” İşte bu sözüyle Atatürk iletişimin önemine vurgu yapmaktadır. Öyle ki her insan farklı düşüncelere ve fikirlere sahiptir. Bu nedenle bir konu hakkında belirtilen fikirler sürekli farklı olmaktadır.

Atatürk fikir ve düşünce çeşitliliği, insanlar arası iletişimi vurgulamak için bu sözü söylemiştir. Her beyinde farklı bir oluşum ve farklı görüntüler meydana gelir. Bu bir zenginliktir ve insanların ilerlemesini sağlar. Hatta bu nedenle Atatürk çok partili sisteme geçilmesini istemiştir. Birçok farklı fikirin ve farklı düşüncelerin aynı çatı altında konuşulmasını istemiştir.

Atatürk bu sözüyle ayrıca iletişimin önemine vurgu yapmıştır. İnsanların birbirlerini dinlemesi düşüncelerine saygı göstermesi gerektiğini belirtmiştir. Sözün aslı ise şudur;

“Bazen hiç umulmadık adamdan, ben pek çok şeyler öğrenmişimdir. Hiçbir düşünceyi, değersiz görmemek lazımdır.
Neticede, kendi fikrimi uygulayacak bile olsam, herkesi ayrı ayrı dinlemekten zevk alırım.”

Bu sözde esas vurgu hiç beklenmedik anlarda umulmayan kişilerde konuyla ilgili güzel fikirlerin çıkabildiğini anlatmaktır. Bunu bilen Atatürk bu nedenle herkesi dinlemeye özen göstermiştir. Çünkü bazen en akılcı çözümler hiç umulmayan kimselerden ortaya çıkmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.