Atatürk ve İnsan Hakları Etkinlikleri

Atatürk sayesinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetleri araştırınız. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarınızla paylaşınız.

Atatürk sayesinde çok önemli hak ve özgürlüklere kavuştuk. Kadınlar seçme ve seçilme hakkını kazandılar. İnsanların hepsi mecliste kendilerini temsil edecek bireyleri seçtiler. Eğitim görme hakkı, kadın erkek eşitliği gibi birçok hakka Atatürk sayesinde kavuştuk.

Sahip olduğunuz hak ve hürriyetler ile Atatürk arasında nasıl bir bağ kurulabilir? Örnekler vererek açıklayınız

Bugün Atatürk sayesinde kız çocukları da okullarda eğitim görebiliyor. Onun sayesinde bu hakkı kazandık. Millet meclisindeki millet vekillerini insanlar seçiyor. Bunların hepsi Atatürk sayesindedir.

AtatürkÇALIŞALIM
Atatürk’ün önderliğinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetleri ve bunların yaşamımızdaki önemini düşününüz. Ata’mıza bununla ilgili nasıl bir mektup yazmak istersiniz? Mektubunuzu aşağıdaki yazma alanına yazınız.

Sevgili Atam

Bugünler için sana çok teşekkür ederim. Bizler senin sayende en iyi şekilde eğitim görüyoruz. Devletimiz için iyi bireyler olmak ve senin hedeflerine varmak için çalışacağız. Ülkemizin yönetiminde senin sayende söz sahibi olacağız. Belki bir gün senin verdiğin bu imkanlar ile bu ülke yönetiminde bizlerde söz sahibi olacağız.

Kadın erkek eşitliğini sağlayarak dünyaya örnek bir davranış sergilediğin için sana şükranlarımı sunuyorum. Bunları bize sağlamasaydın medeniyetten uzak bir toplum olabilirdik. Bize bıraktığın mirası en iyi  şekilde korumak ve yüceltmek için çalışacağım. Saygıyla anıyorum seni atam.
Muzaffer Yıldırım-Rize ilköğretim okulu

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.