Atatürk kaç kardeştir? kaç kitap okumuştur

Atatürk kaç kardeştir, Kaç yılında doğdu ve hayatı boyunca kaç kitap okudu? Annesi, Babası ve Dedesi kimdir? Atatürk ile ilgili fazla bilinmeyen bu konuları Kompozisyon başlıklı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Atatürk’ün doğum tarihi gün ve ay net olarak bilinmemektedir. Atatürk, 1881 yılında Selanik’te, Koca Kasım Paşa Mahallesi, Islahhane Caddesi’nde bugün müze olan üç katlı bir evde dünyaya geldi. Atatürk’ün doğum tarihi gün, ay olarak Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs olarak kabul edilmiştir. 1839 doğumlu olan, Babası kereste tüccarı Ali Rıza Efendi, 1857 doğumlu olan annesi Zübeyde Hanım, 1871 yılında evlenmişler.

Atatürk’ün Baba tarafından dedesi, Kızıl Hafız Ahmet Efendi’dir. Anne tarafından dedesi ise, Sofu-zade (Sofi-zade) Feyzullah Efendi’dir. Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım’ın evliliği sonucu 6 çocuk dünyaya gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 kardeşinin adları doğum ve ölüm tarihleri sırasıyla şöyledir.
Atatürk’ün Kardeşleri
Fatma’nın Doğum Tarihi: 1871 veya 1872 Ölüm Tarihi: 1875
Ahmet’in Doğum Tarihi: 1874 Ölüm Tarihi: 1883
Ömer’in Doğum Tarihi: 1875 Ölüm Tarihi: 1883
Makbule’nin (Boysan, Atadan) Doğum Tarihi:1885 Ölüm Tarihi: 1956)
Naciye’nin Doğum Tarihi: (1889-1901).
Fatma , Ahmet ve Ömer çok küçük yaşlarında kuşpalazı (difteri) salgın hastalığından öldüler. Naciye, oniki yaşında hayata gözlerini kapadı. Ailede çocuklardan en uzun yaşayan Makbule hanım olmuştur.

Atatürk Kaç Kitap Okudu?

Atatürk’ün okuyupta kayda geçmeyen çok sayıda kitabın olduğu biliniyor. Resmi kayıtlara göre Atatürk’ün okuduğu kitap sayısı: 3997’dir. Yaşadığı o kadar zorluklara, savaşlara rağmen kitap okumaktan vazgeçmemiştir. Basit bir hesap yaparsak 57 yıllık ömründe, 7 yaşında okuma yazmayı öğrendiğini varsayarsak ömrü boyunca her yıl yaklaşık 80 kitap okuduğu anlaşılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.