Atatürk öğrenimini kurmay subay olarak tamamlamıştır bu rütbenin anlamını ve önemini araştırınız

Sosyal bilgiler dersinde öğretmenimiz Atatürk‘ün askeri okuldaki eğitimini tamamlayarak hangi rütbede mezun olduğunu ve kurmay subay olarak tamamladığını araştırın dedi. Kurmay subay rütbesinin anlamını ve önemini araştırmamızı istedi. Bende başladım araştırmaya.

Atatürk Askeri okuldan Kurmay Yüzbaşı rütbesi ile mezun olarak orduya katılmıştır. Bu rütbeden çok onun kurmay olması oldukça önemliydi. Kurmay Subay orduda üstün bir sınıf olup Türk Silahlı Kuvvetlerinde yüksek lisans yapıldığını gösterir.

Kurmay subaylar karmaşık askeri harekat planları yapma ve üstün becerilere sahip önemli bir sınıftır. Kurmay subaylar orduda vazifelerindeki başarılara göre Genel Kurmay Başkanlığına kadar yükselebilirler. Bu sınıf normal sınıfa göre daha çabuk rütbe atlarlar. Örneğin normal bir yüzbaşı 3 yılda bir rütbe arttırırken kurmay yüzbaşı iki yılda bir üst rütbesi olan binbaşılığa geçebilir.

Normal bir sınıf asker en fazla tümgeneral rütbesine ulaşabilirken kurmay subaylar Genel Kurmay Başkanlığı gibi en üst rütbeye çıkabilirler. Normal sınıftaki askerlerin bir çoğu genelde Albay rütbesinden emekli olurlar. Ancak kurmay subaylar ordumuzun seçkin askerleri olup önemli görevlerde yer alırlar.

Atatürk öğrenimini kurmay subay olarak tamamlamıştır bu rütbenin anlamını ve önemini nedir?

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.