Atatürkün akıl ve bilimi kullanarak sorunlara yaklaştığına hayatından örnekler verlim

Atatürk geleceğin Türkiyesini inşa ederken aklını ve bilimi kullanarak hareket etmiştir. Karşılaştığı sorunlarla hep akıl ve bilim yoluyla mücadele etmiş ve böylece ülkemizin dünya çapında bir lideri olmuştur. Planlı ve programlı çalışması onun aklını kullanmasına en güzel örnektir.

Yaptığı birçok inkılap ve onun ilkeleri hep akıl ve bilim ürünüdür. Aklını ve bilimi kullanarak devrimleri gerçekleştirmiş geleceği görerek bu yenilikleri ülkemize getirmiştir. Bilimi kullanmasına örnek olarak ölçü ve tartı birimlerine getirdiği yenilikler gösterilebilir. Uluslararası ölçü ve tartı birimlerini getirerek ülke ekonomisinin ticaret yoluyla güçlenmesini sağlamıştır.

Aklını kullanarak yaptığı işlerin başında ise onun planlarının sonucunda kazanmış olduğumuz savaşlar örnek verilebilir. Ondaki üstün yetenek ve olaylara farklı yönlerden bakış açısı bize hep zaferleri getirmiştir. Askeri kökenli olması ve onun savaşlarda kazanmış olduğu başarılar ancak zeki bir insanın yapabileceği işlerdi. Eğer bir savaş kazanmış olsaydı bu bir şans, ikincisini kazansaydı bu bir tesadüf olurdu. Ancak Atatürk yurdumuzun dört bir yanını düşman işgalinden kurtarmış ve bize bağımsızlığı hediye etmiştir.

Bu zaferler ve inkılaplar onun akıl ve bilimi en iyi şekilde kullandığını gösteren delillerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.