Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösteren uygulamalar

Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önemle ilgili iki sözünü aşağıya yazınız. Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösteren uygulamalarını araştırarak bunlardan seçeceğiniz biri hakkında aşağıdaki bölümü doldurunuz. Bu yazımızda bu iki sorunun cevabını arayacağız.

Mustafa Kemal Atatürk bilim ve teknoloji ile birlikte toplumun kalkınacağını biliyordu. Bunu vurgulamak için şu sözleri söylemiştir.

  1. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.
  2. İlim, fen ve uzmanlık nerede varsa sanayi nerede varsa gidip öğrenmeye mecburuz. Bilim ve teknik nerede ise oradan alacağız ve herkesin kafasına koyacağız. Bilim ve teknik için kayıt ve şart yoktur.

Atatürkün bilim ve teknolojinin gelişmesi için yapmış olduğu uygulamalar

  • Ülkemizdeki bilge kişileri batı medeniyetlerine göndererek oradaki teknolojik gelişmelerin ülkemize getirilmesini sağladı.
  • Bilim ve teknolojinin gelişmesi için ülkemizdeki en büyük engel eğitimsizlikti. Bu nedenle çıkarılan kanun ile ilköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi.
  • Atatürk bilim adına çeşitli kitaplar yazmıştır. Bunlardan biride Geometridir.
  • Çeşitli alanlarda mesleki sanat okulları açıldı.
  • Maden tetkik Arama Enstitüsü ve Etibank kuruldu.

Benim seçtiğim uygulama ve bunun nedeni

Seçtiğim uygulama: İlköğretimin zorunlu kılınması

Seçme nedenim:Bence bilim ve teknolojinin gelişmesine verdiği önemi en iyi yurt dışına bilge kişileri göndermesi ve ülkemizde ilköğretimi zorunlu kılmasıdır. Çünkü bir neslin bilimi, feni kabul edip kullanabilmesi için eğitimli olması gerekir. Ancak bu şekilde toplum ilerleyebilirdi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.