Atatürk’ün çağdaş Türk tiyatrosunu geliştirmek için yaptığı çalışmaları ve sanatçılara verdiği önemi anlatan bir yazı

Mustafa Kemal Atatürk tiyatro ve sanatçıya oldukça önem verirdi. Bu nedenle Türk tiyatrosunun gelişmesi ve sanatçıların artması adına bir takım çalışmalar yapmıştır. Özellikle tiyatronun sevilmesi ve halk tarafından tanınması için kendisi sürekli tiyatroya gider ve desteğini sağlardı.

Sanatçıların artması ve tiyatro oyunlarının çoğalması için ise devlet bünyesinde kurumlar oluşturarak destek sağladı. Devlet tiyatrolarında oyunlar sergilenirken sanatçıların sayısında da artış gözlendi. Atatürk sana ve sanatçıya oldukça önem verir ve desteğini esirgemezdi.

Cumhurbaşkanlığı dönemimde Atatürk sanatçıları (tiyatro, sinema, ses) saraya davet ederek onlarla sohbet eder ve sorunlarını dinlerdi. O dönemlerde tiyatronun merkezi Darü’l Bedayi kurumuydu. Devlet himayesinde çalışan bu kurum başına Muhsin Ertuğrul getirilerek tiyatro adına önemli gelişmeler sağlandı. İlk olarak kadın oyuncuların sayısında hızlı bir artış gözlendi.

1927 yılında çıkarılan kanunla birlikte bu ve benzeri kurumlardan vergi alınmayacağı ve destek sağlanacağı bildirildi. 1930 yılında Darü’l Bedayi kurumuna bağlı yeni bir okul açılarak yeni oyuncuların yetişmesi sağlandı.

Bu kurum 1931 yılında ise isim değişikliğine giderek İstanbul Şehir Tiyatroları oldu. 1936 yılında ise Ankara’da Devlet Konservatuarı kurularak önemli bir adım atıldı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.