Atatürkün Çocukluk Anılarından Biri

Atatürkün çocukluk arkadaşı Asaf İlbay onun çocukluk anılarından birini şu şekilde anlatıyor. Oyun oynamayı pek sevmeyen Mustafa Kemal Atatürk daha çok oyun oynayan çocukları izlerdi. Hatta bazen aramızdan biri düştüğünde çok gülerdi. Sizin birdir dediğiniz bu oyunda biri eğilirken diğeri üzerinden atlardı.

Asaf İlbay 11-12 yaşlarındayken birgün Mustafa Kemali oyuna katmak için yaka paça yakaladıklarını söyledi. Yine birdirbir oynayan çocuklar sırasıyla eğildi. Fakat sıra Mustafa Kemale gelince ben eğilmem atlayacaksanız böyle atlayın dedi. Dimdik duran Mustafa Kemal ne kadar ısrar etsekte eğilmedi dedi.
ataturkun-anilari-cocukluk

Atatürkün çocukluk anılarından bir diğeri ise şöyledir;

Şemsi Paşa medresesinde eğitim gören Atatürk bir gün beden eğitimi dersinde koşu yarışmasına katılır. Bu yarışı kazanan öğrenci okullar arası yapılacak yarışmada okulu temsil edecektir. Mustafa Kemalin öğretmeni okul etrafında iki tur atıp buraya gelen birinci olacak der. Yarışın başlaması ile birlikte öne geçen Mustafa Kemal ilk turu birinci bitirir ve hızlı adımlarla sona doğru koşar.

Yarış esnasında bir kuş yavrusunu gören Mustafa Kemal Atatürk onun bir kedi tarafından yenilebileceğini düşünür ve yarışı bırakarak gider onu küçük avuçlarına alır. Yarışı yürüyerek ve sonuncu bitiren Mustafa Kemal oradan uzaklaşırken yarışmayı birinci bitiren çocuk öğretmenine “Öğretmenim Mustafa Kemal bu yarışın birincisidir. Kuşu kurtarmak için yarışı bıraktı yoksa o hepimizden hızlıdır” dedi.

Bu sözleri duyan Mustafa Kemal çok sevindi. Okulunu temsil ettiği yarışta birinci olan Mustafa Kemal Selanik kupasını kazanmıştır.

(3) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.