Atatürkün devletcilik ilkesini benimsemesinin ve uygulamaya koymasının sebepleri nelerdir

Atatürkün en önemli ilkelerinden biri olan Devletçilik adından da anlaşılacağı gibi devletin güçlenmesini ve kalkınmasını hedeflemiştir. Devletçilik ilkesinin benimsenmesinin temel nedeni özel sektörün yatırım yapmadığı ve halkın ihtiyacı olan unsurların devlet desteği ile sağlanması hedefidir.

Bu sayede toplum en iyi hizmeti her kurumdan alacak ve modern, çağdaş bir seviyeye ulaşılacaktı. Özel sektör kar oranı düşük ve maliyetli alanlara yatırım yapmadığı için devletçilik ilkesi gereği devlet bu sektörlere adım atıştır. Örneğin ülkemizdeki ilk ticari kuruluşlardan biri olan Sümerbank ve Merinos devletçilik ilkesi gereği kurulmuştur.
ataturk-2
Devletçilik ilkesinin uygulamaya konulmasını sayesinde pamuk, tekstil ve tarım ürünleri bu iki kuruluş sayesinde değerlendirilmeye başlamış daha sonra bu alanlar özel sektör ile rağbet görmüştür. Devletçilik ilkesinin temel amacı hem bireyin hemde devletin kazandığı ekonomik ve iktisadi açısından güçlü bir Türkiye yaratmaktır.

Günümüzde hala devletçilik ilkesi ülkemizde kullanılmaktadır. Örneğin devlet tarafından yaptırılan özel otoyollar, demiryolları bu alana en güzel örneklerdir. Daha sonra bu faaliyetler özelleştirilerek kurumlara devredilir. Bu sayede toplumun en iyi hizmeti alması sağlanmış olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.