Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünün anayasamızda yer almasının nedeni sizce ne olabilir? Açıklayınız

Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünün anayasamızda yer almasının nedeni sizce ne olabilir? Açıklayınız. Mustafa Kemal Atatürk Egemenliğin kayıtsız ve şartsız olarak millete ait olduğunu bu önemli sözüyle vurgulamış ve tüm anayasalarımızda günümüze kadar yer almıştır. Öğretmenimiz sizce bu söz neden anayasamızda yer alıyor açıklayın dedi. Bende kendimce şu şekilde açıkladım.

Bir millet bağımsız olarak yaşamak ister ve yaşadığı topraklar onun vatanıdır. Bu nedenle egemenlik ancak milletin kendisine ait olur. Çünkü her insan bağımsız ve hür olarak yaşamak ister. Kendi kültürünü, örf ve adetlerini ancak bu şekilde sürdürebilir. Bunun farkında olan Atatürk tüm insanların yaşadığı yer neresi olursa olsun bağımsızlığın kendilerine ait olması gerektiğini savunmuştur.

Toplumdaki her bireyin hakkı olan egemenlik bu nedenle anayasamızda belirtilmiş ve güvence altına alınmıştır. Geleceği gören Mustafa Kemal ancak bu şekilde huzurlu ve ferah bir toplumun olacağını çok uzun yıllar önce görmüştür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.