Atatürk'ün insan haklarına verdiği önemi resim şiir hikaye müzik gibi sanat dallarından biriyle anlatınız

Mustafa Kemal Atatürk insan haklarına büyük önem verirdi. Bu nedenle bu hakların korunması ve toplama sağlanması için önemli çalışmalar yaptı. Şimdi verdiği önemi size bir hikaye ve şiir ile anlatacağız.

Atatürk ve İnsan Hakları

Geçmiş dönemlerde toplumun hak ve hürriyetleri elinden alınmış padişahlık sistemi ile halk kendini yönetimden uzaklaşmış hissediyordu. Bunu fark eden Atatürk Kurtuluş mücadelesi esnasında meclisi açarak halkın yönetimde söz sahibi olmasını istedi. Zaten insanın kendini yönetmesi bir insanlık hakkıydı.

Kadınlarımız ise medeni kanunun çıkarılmasına kadar toplumdaki saygın yerini alamadı. Bu nedenle Atatürk medeni kanunu çıkartarak kadınlara insan haklarını teslim etti. Kadınlar artık erkeklerle eşit olarak kabul ediliyor, seçme ve seçilme hakkına sahip oluyor, miras konusunda önemli hüviyetlere kavuşuyordu.

Atatürk’ün bu adımları yabancı devletlerde de ilgi ile takip edildi ve kendileri de bu uygulamaya başladı. Böylece Atatürk’ü atmış olduğu adımlar dünya insan hakları için önemli bir dönüm noktası oldu.

Atatürk’ün insan haklarına verdiği önemi anlatan şiir

İNSAN HAKLARI

Dil, din, ırk gözetilmez
Eşit bütün insanlar,
Her birine verilmiş
Temelde bütün haklar.Hür doğar ve hür yaşar
İnsanların tamamı,
Esir olamaz kimse
Özgürlük gibi var mı?Haberleşme, seyahat
Hakkı vardır herkesin
Düşünce ve dinine
Karışılmaz kimsenin.Sevgi ile saygıdır
Tüm hakların temeli,
Saygı duymalı buna
İnsanları sevmeli.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.