Atatürkün müziğe verdiği önem kısa kompozisyon

Mustafa Kemal Atatürk müziğe oldukça önem verirdi ve müzik dinlemeyi çok severdi. Sanata karşı oldukça ilgili olan Atatürk müzik sanatına ayrı bir değer verirdi. Cumhuriyet yönetim şeklinin benimsenmesinin ardından opera ve batı müziğinin de yaygınlaşmasına önem verilmiştir. Bu nedenle Atatürk bu gibi müzik etkinliklerine katılarak halkın ilgisini çekmeyi hedeflemiştir.

Hayatında müziği yanından eksik etmeyen ve dinlemeyi çok seven Atatürk sanatın toplum için önemi en iyi bilenlerdendi. Müziği o kadar çok severdi ki dinlediği şarkılara her daim kendisi de eşlik etmekteydi. Müziğin evrensel bir dil olduğunu savunan Atatürk müziğe verdiği önemi şu cümleleri ile özetlemiştir;

Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzikle ilgisi olmayan varlıklar insan değildir. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten var olamaz. Müzik hayatın neşesi,ruhu,sevinci ve her şeyidir. Yalnız müziğin türü üzerinde düşünmeye değer.
atatürk
Atatürk topluma her zaman müziği sevdirmeyi hedeflemiş insanların ortak dili olan müziğe olan ilginin artmasını hedeflemiştir. Bu nedenle hayatında her zaman müziğe yer vermiştir.

Atatürkün müziğe verdiği önem

(3) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.