Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Hayat Bilgisi

Atatürk’ün öğrenim hayatıyla ilgili araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarınızı fotoğraf, resim, şiir vb. ile destekleyerek arkadaşlarınıza sunum yapınız.

Mustafa Kemal Atatürk eğitim hayatına Selanik’te bulunan mahalle mektebinde başlamıştır. Daha sonra ise Şemsi Efendi İlkokul’unda eğitimine devam etmiştir. Babasının vefat etmesi ile birlikte bir süre eğitime ara vermiş ancak sonradan eğitimine devam etmiştir.

İlkokul sonrasında askeri orta okula giden Mustafa okuldaki çalışkanlığı ve zekiliği ile dikkat çekmiştir. Matematik öğretmeni ondaki cevheri görmüş ve ona Kemal adını vermiştir. Ortaokul sonrasında askeri liseye, harp okulu ve harp akademilerinden mezun olmuştur.

Atatürkatatürk ve sanat

1881’de
Doğdu Selanik’te.
Babası Ali Rıza,
Annesi Zübeyde.

Gittiği okulları,
Bitirdi birincilikle.
O sağlam kişiliğini,
Yansıttı askerliğine.

Ülkesinin uğruna,
Savaştı cephelerde,
Düşmanı yurttan attı,
Milletiyle birlikte.

Kurdu cumhuriyeti,
Öğretti ilkeleri,
Taşıdı çağdaşlığa,
Yeni Türk Devleti’ni.

Atatürk öğrenimini hangi okulda tamamlamış ve hangi rütbe ile orduya katılmıştır?

Atatürk orduya “Kurmay Subay (Yüzbaşı)” olarak katılmıştır.

atatürkÇALIŞMA KİTABI

Atatürk’ün öğrenim hayatıyla ilgili bir resim yada fotoğrafı aşağıdaki alana yapıştırınız. Resmin altındaki yazma alanına da Atatürk’ün öğrenim hayatı hakkında en çok ilginizi çeken olayı yazınız.

Atatürk aynı zamanda baş öğretmendi. Eğitimi yakından takip ederdi. Onun eğitim hayatında en çok ilgimi çeken olay ise öğretmeninin ona Kemal adını vermesidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.