Atatürk’ün özelliklerini açıklayan bir paragraf yazınız

Aşağıda verilen cümlelerden hareketle Atatürk’ün özelliklerini açıklayan bir paragraf yazınız. Düşüncelerinizi çeşitli örneklerle destekleyiniz.
Atatürk Türk milletinin bağımsızlığı için birçok savaşa katılmıştır.
Atatürk “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözünü hayatı boyunca ilke edinmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı için çeşitli savaşlara katıldı. Çünkü o hiç bir zaman bu ulusun başka bir milletin egemenliği altında yaşamayacağını biliyordu. Bu nedenle ülkemizin dört bir yanını düşmandan arındırana kadar savaşlara katıldı. Çanakkale’de Maraşta ve İzmirde düşman işgaline karşı direnen herkese destek verdi ve onlara öncülük etti.

Ayrıca Atatürk hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünü her zaman kendine kılavuz edindi. Biliyordu ki bu milletin geleceği ancak bilim ve teknoloji ile parlak olabilirdi. Toplumun gelişmesi, kalkınması ve ilerlemesi için ilim ve fen alanında gelişmenin çok önemli olduğunu düşünüyordu.

Bu nedenle çeşitli ülkelere bilim adamlarını göndererek eğitim almalarını sağladı. Ülkemize birçok yerden bilim adamları getirerek onların bize yol göstermesini sağladı. İlim ve fenin gelişmesi adına okulların açılması ve yeni eğitim sistemine geçilmesine önem verdi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.