Ateşin bulunuşundan önce insanların geceleri yaşadıkları sorunlar ne olabilir

Ateş insanlığın en büyük buluşlarından biridir. Bu nedenle hayatımızı birçok alanda kolaylaştırmış bulunuyoruz. Eski insanlar ateş bulunmadan önce nasıl bir yaşam yaşıyorlardı ve geceleri neler yapıyorlardı açıkçası çok merak ediyorum.

İlk insanlar ateş yokken geceleri herhalde bir yerlerde saklanarak ve kendilerini korumaya alarak yaşamlarını sürdürmeye çalıştılar. Geceleri vahşi hayvanlardan korunmak için mağara ve ağaç tepelerinde yaşamış olmalılar. Çünkü birşey göremedikleri için kendilerini korunmasız hissediyorlardı.

Onların geceleri yaşadıkları sorunların en başında muhtemelen şunlar geliyordu;

Yabani hayvanların saldırılarına maruz kalıyorlardı.
Geceleri birşey göremedikleri için sosyal hayatları yoktu. Sığınma yada uyuma ile geçiyordu.
Soğuk günlerde ısınamadıkları için kendilerini kötü hissediyorlar ve sürekli hasta oluyorlardı.

Ateşin bulunması ile bir çağ kapanmıştır denilebilir. Çünkü insanlar ateş sayesinde ısınmayı sağladılar. Geceleri ateş yakarak bir arada kalıp sohbetler edebildiler. Kendilerine saldıran hayvanlardan artık ateş sayesinde korunabildiler. Ayrıca avlanmaları ile elde edebildikleri havyanları pişirip yediler.

Sonuç olarak ise ateş sayesinde madenlerin işlenmesini keşfederek kendilerine hayatlarında kolaylık sağlayacak türlü araç ve gereçler elde ettiler. Ateş bu nedenle bir dönüm noktasıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.