Atom nedir bununla ilgili araştırma yapanlar kimlerdir

Atom, elementlerin özelliklerini taşıyan en küçük yapı birimidir. Örneğin; bir demir parçasını bölmeye başlasak ilk başta ikiye böldüğümüzde elimizde kalan parçalar yine demir parçasıdır. Sonra daha bölmeye devam etsek elimizdeki parçalar hep bir demir parçası olur, ta ki demiri oluşturan en küçük parçaya yani atoma gelene kadar. Bazı maddelerin özelliklerini taşıyan en küçük parçalar da birden fazla atomun bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Kısaca maddenin en küçük yapı taşına atom adı verilir. Atomla ilgili araştırma yapan bilim adamlarından bazılarını tanıyalım.

atom

Aristo: Ona göre madde hava, su, toprak, ve ateşten meydana gelir. Madde sonsuz sayıda parçacığa bölünebilir fakat buna bir isim vermek gereksizdir. demiştir.

John Dalton: Dalton’a göre madde parçalanamayan kürelerden meydana gelir. Atomlarda parçalanamayan bir bütündür ve her maddenin atomu birbirine benzemektedir. Benzer olmayan atomlar değişik kütlelere sahip olduğunu söylemiştir.

Marie Curie: Atomun parçalanamayacağı tezini çürütmüştür. Radyum elementini parçalara ayırmayı başarmıştır.

Joseph John Thomson: Elektron ve atomun pozitif yüklü olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca atomdaki elektron ve proton hakkında da araştırmalar yapmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.