Ay tutulması nedir nasıl oluşur?

Bu yazımızda Ay tutulmasının ne olduğu ve ay tutulmasının nasıl oluştuğu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Ayın Dünya ile güneş arasına girerek güneş ışınlarını kesmesi durumuna Ay Tutulması denir. Ay dünya yörüngesine girerek Dünyanın güneşi görmesini engellemiş olur bu şekilde ay tutulması meydana gelmiş olur.

Ay tutulmasının nasıl gerçekleştiğini daha detaylı inceleyecek olursak; Ay, Dünya’ nın yörüngesine bağlı olarak Güneş’in etrafında döner. Dünya da hem Güneş’in etrafında hemde kendi etrafında Güneş’in yörüngesinde dönerek hareket eder.

Bu sırada Dünya, yörünge hareketine bağlı olarak Ay ile Güneş arasında kalır. Bu esnada Güneş’ten aldığı ışınlar Dünya tarafından engellenen Ay’da Ay Tutulması durumu gerçekleşmiş olur.

Ay, Dünya’ nın gölge konisine girdiğinde Ay Tutulması, Ay’ın gölge konisi Dünya yüzeyine düştüğünde ise Güneş Tutulması meydana gelmektedir.

Dünya, Ay ve Güneş’in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasına olanak sağlar. Bu durumlarda Ay’ ın üzerine Dünya’ nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

Ay tutulması genel olarak yılda iki kez gerçekleşir. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da görülmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.