ayağını yorganına göre uzat atasözü nasıl çıktı?

Ayağını yorganına göre uzat günümüzde sıkça kullandığımız bir atasözüdür. Bu atasözü ile insanlara güçlerinin yettiği ölçüde yaşamaları gerektiği anlatılmak istenilmektedir. Peki “Ayağını yorganına göre uzat” atasözü nasıl ortaya çıktı. Bu atasözünün çıkış hikayesi efsanelere göre şöyledir;

Küçük bir çocuk ve babası çocuğun isteği üzerine babası ile birlikte uyumaya karar verirler. Yataklarına yattıklarında üstlerine örttükleri yorgan çocuğu tamamen örterken babanın ise ayakları dışarıda kalır. Babaya kısa gelen yorgan çocuğu bir hayli güldürür.

Baba çocuğuna gülümseyerek bak oğlum işte hayatta böyledir. İnsanlar sahip oldukları imkana göre yaşamalıdır. Mesela ben bu yorganın ısıtmasından faydalanmak için ayaklarımı tamamen uzatırsam ayaklarım dışarıda kalır ve üşür. Fakat ben ayaklarımı dizlerimden kırarsam sıcacık uyuyabilirim.

Senin hayatını da böyle yaşaman gerekir. İmkanın el verdiği şekilde yaşamalı ve imkanların dahilinde alımlar yapmalısın. Farzedelim ki senin 10 lira paran var. Gidipte 20 liralık bisiklet alırsan onu ödemekte güçlük çekersin. Girdiğin borç seni üzer hatta borç aldığın kişilerle aranın açılmasına neden olur.

Ama on liralık bir bisiklet alırsan hiç borcun derdin kalmaz. İleride paran olunca onu satar üstüne para ekler 20 liralık bisikleti alabilirsin.

İşte bu nedenle hayatını bu söze göre yaşaman gerekir. Ayağını yorganına göre uzat ki üzülmeyesin.

Çocuk dinlediği bu öğütleri kendine rehber etmeyi kafasına koyarak güzel bir uykuya çekilir. O gün bugündür bu atasözü günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.