Ayağını yorganına göre uzat kompozisyon

Atalarımız bizim için yani gelecek nesiller için önemli ve anlamlı sözler bırakmışlardır. Bu atasözleri yüzlerce olup her biri bizlerin iyiliği için söylenmiş sözlerdir. Bunlardan bir tanesi de ayağını yorganına göre uzat sözüdür. Bu cümlede o kadar anlamlı şeyler söylenmiştir ki bunu söylemek için zamanında edindikleri tecrübelerden faydalandıkları kesindir. Şimdi bu ata sözünün bize ne anlatmak istediğine göz atalım.

Bu sözde asıl anlatılmak istenilen insanların harcamalarını, yaşam standartlarını kendi bütçelerine göre ayarlaması gerektiğini anlatmak istemiştir. Bu aslında bizim için önemli bir uyarıdır. Demek ki eskiden atalarımız bu tür sorunlarla karşılaşıp bu tür zorluklar çekmiştir. Bu yüzden edindikleri hayat tecrübelerini bize anlatmanın en kolay yolunu bulmuşlardır. Ata sözleri genel olarak mecaz anlamında kullanılan sözlerdir.

ayagini-yorganina-gore-uzat

Hesabını kitabını bilmeyen har vurup harman savuran insanlar bir süre sonra yaptıkları yanlışın farkına varırlar ama çoktan iş işten geçmiştir. İnsan ne kadar pişmanlık duysada geriye dönüş imkansızdır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için hesabımızı kitabımızı iyi yapıp ona göre hareket etmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.