Ayasofya Müzesi Tarihi

Bu yazımızda Ayasofya Müzesi tarihi geçmişten günümüze gelen eserleri hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağım.
Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar kalan nadide eserlerinden biridir. Ayasofya; Mimarisi büyüklüğü ve işlevselliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Doğu Roma İmparatorluğunun İstanbul’ da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilme özelliğine sahiptir. Bizans imparatorluğu boyunca Hükümdarlarının taç giydiği başkentin en büyük kilisesi olmasıyla bilinir.
Günümüzde ilk yapılan kiliseye ait herhangi bir kalıntı bulunamamıştır. İkinci Kilise, İmparator II. Theodosios (408-450) tarafından 415 yılında yeniden yaptırılmıştır. Bu kilise tarihe Nika isyanı olarak bilinen halk ayaklanması sırasında 13 ocak 532 yılında yıkılmıştır. Üçüncü kez yapılan Ayasofya nın mimarisindeki yenilik bazilikal plan ile jubbeli planın bir araya getirilmesidir.

Ayasofya doğu Roma döneminde İmparatorluk kilisesi olduğu için taç giyme merasimleri burada yapılmıştır. Osmanlı döneminde 16. ve 17. yüzyıllarda içerisine mihraplar mimber müezzin mahfilleri ve vaaz kürsüsü yapılmıştır.

Ayasofya Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu Kararıyla müze haline çevrilmiştir. İstanbul’a gidilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.