Aydınlatma teknolojilerin insan ve yaşamı üzerinde etkileri nelerdir

Aydınlatma teknolojileri insan ve yaşamı üzerinde doğrudan etkilidir. Bu etkiler onların yaşam tarzını ve işleyişini tamamen değiştirmektedir. Aydınlatma herhangi bir araç ile bulunduğunuz ortamın görünebilir hale getirilmesidir. Bugün bu teknolijiyi evlerimizde, sokaklarda, arabalarımızda hatta birçok alanda kullanmaktayız.

Aydınlatma teknolojileri sayesinde insanlar artık geceleri ve karanlık ortamlarda bile aktif yaşam sürdürmektedirler. Eskiden bu teknolojiler yokken insanlar geceleri erkenden yatar ve gün ışığından en iyi şekilde faydalanmak için erken saatlerde kalkarlardı.

Artık günümüzde bu gelenek oldukça değişti. Bu teknoloji sayesinde insanlar artık geceleride çalışabiliyor, istediği kadar oturabiliyor hale geldiler. Geceleri dışarı çıkıp gezmek herhangi bir mekana gitmek yada oturup evimizde televizyon izlemek artık bir yaşam tarzı olmuş durumda.

Ancak bu yaşam tarzı insanların daha iyi yaşamalarını değiş aksine daha sağlıksız olmalarına neden oluyor. Neden derseniz yeterince uyumadığımız yada gece mesaisine kaldığımız için vücut dengesi tamamen bozulmuş bir hal alıyor. Bu nedenle bu teknolojiden nasıl yararlandığımız önemlidir.

Sosyal olarak bizim hayatımızı en iyi şekilde etkilese de insanlar bunu abartabiliyor. Örneğin gece geç saatlere kadar gezmek yada televizyon izlemek aydınlatma teknolojileri sayesinde gerçekleşiyor. Ama birde bunun sabahını hatırlamak gerek. Oldukça yorgun ve bitirici bir gün ne yazık ki bizleri bekliyor oluyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.