Aydınlatma Teknolojilerinin Gelişimine Katkıda Bulunan Bilim Adamları

Aydınlatma teknolojilerinin gelişimine katkıda bulunan bilim adamları denilince akla ilk olarak ampul, lamba ve florasan mucitleri gelmektedir. Sırasıyla aydınlatma teknolojisi gelişimi için çalışan ve önemli buluşlara imza atan bilim adamlarını yakından tanıyalım.

Ampulle ilgili çalışmalar ilk olarak platin bir çubuk üzerinden elektrik akımı geçirilmek suretiyle ışık elde etmesiyle 1802 yılında başlamıştır. Yalnız elde edilen bu ışık yeterince parlak ve iş görecek gibi değildi. Yalnız ampulün icadı konusunda önemli bir ilk adım olmasıyla araştırmacılara ilham vermiştir. Daha sonra 1809 yılında Dany adlı bir bilim adamı 2000 adet pile bağladığı karbon çubuklar ile kendine fener yapmayı başarmış ve bunu İngiliz Kraliyet ailesine tanıtmıştır.
aydinlatma
Warren de la Rue vakumladığı bir cam içerisine yerleştirdiği bobin sarımlı bir platin çubuk üzerinden akım geçirerek kaliteli bir ışık elde etse de platinin pahalı olması nedeniyle ticari bir araç olarak kullanılamamıştır. (1840) Aydınlatma teknolojisinin ticari olarak başlangıcı ise Sir Elliot Thomas’a dayanmaktadır. Bambu filimanlı ampul üretip patentini alan Sir Elliot Thomas ticari olan ampulü ortaya çıkarmıştır.

Aydınlatma teknolojisine en büyük hizmeti ise Thomas Edison yapmıştır. Ortapı Swan ile birlikte ampul içerisideki havayı boşaltarak elektrik iletimini ve ticari ampülü ürettiler. Thomas Edisonun hayatını ise daha önce şu yazımızda anlatmıştık.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.