Aydınlatma teknolojilerinin insan ve toplum yaşamı üzerindeki etkileri

Bu yazımızda aydınlatma teknolojilerinin insan ve toplum yaşamı üzerindeki etkileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bildiğimiz üzere teknoloji her geçen gün gelişmekte olan bir durumdur. Ve bu teknoloji geliştikçe insan hayatına kolaylıklar sağlayan yenilikler ortaya çıkmaktadır.

Biraz eskilere dönelim. Annelerimiz babalarımız yıllarca evlerini aydınlatmak için gaz lambası yada mum ışığını kullandılar. Ama yıllar geçtikçe bunların yerini elektriğinde yayılmasıyla ampuller aldı.

Daha sonraki zamanlarda bu ampuller geliştirilerek floresan ve tasarruflu ampuller yapıldı. Bu süreç git gide gelişerek devam etti. Son yıllarda yavaş yavaş evlerin yada iş yerlerinin aydınlatmalarında led ışıklar görülmeye başlandı. Bu led ışıklar hem tasarruflu hemde uzun ömürlü olarak piyasa da yerini aldı.

Görüldüğü gibi gün geçtikçe teknoloji sürekli gelişmekte. Ve bu gelişim insan ve toplum hayatına olumlu yönde yansımaktadır.

Kendimize şu soruyu sormamız gerekir. Eskiden olduğu gibi evlerimizi aydınlatmak için gaz lambaları yada mum mu kullanmak istersiniz yoksa teknolojinin bizlere sunmuş olduğu nimetlerden mi faydalanmak istersiniz. Bu sorunun cevabı her zaman teknolojiden yana olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.