aydınlatmada neden tasarruf yapılması gerekir

Aydınlatma günümüzde hayatımızla bir bütün olmuş her zaman ve her yerde karşımıza çıkan en önemli ihtiyaçlardan biridir. Bu kadar sık kullandığımız aydınlatmada tasarruflu olmakta gerekir neden mi? Ne yazık ki coğrafi konumu ile tüm güzelliklere, bitki örtüsüne, madenlere, tarım ürünlerine ve sayılamayacak birçok şeye sahip olan ülkemiz enerji konusunda tamamıyla dışa bağımlıdır.

Ülkemiz elektrik enerjisi, petrol ve petrol ürünlerinin %92’lik kısmını dış ülkelerden almaktadır. Konumuz olan aydınlatma ise elektrik enerjisi ile meydana gelmektedir. Dışa olan bağımlılık nedeniyle aydınlatma ülkemizde oldukça yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Bu nedenle aydınlatma esnasında olabildiğince tasarruf yapılması gerekir.
aydınlık
Aydınlatmada enerji tasarrufu yapmak için ilk olarak pencere ve cam önlerini koltuklar ve dolaplarla kapatmamalıyız. Olabildiğince gün ışığından faydalanmalı ve evimizi buna göre dizayn etmeliyiz. Aydınlatmada tasarruf yapmanın bir diğer yolu ise kullandığımız ampulleri tasarruflu olan türlerden seçmeli ve gerektiğinde aydınlatma yapmalıyız.

Aydınlatma karanlık ortamları görünür hale getirmek için genellikle geceleri kullandığımız bir oluşumdur. İyi bir aydınlatma ve gün ışığından daha rahat faydalanmak için evin açık renklerde boyanması, yapılan evlerin güneşe göre dizayn edilerek güneş ışığından maksimum faydalanması sağlanmalıdır. Bu yöntemlerle aydınlatmada tasarruf yapılarak milli ekonomiye ve kendi bütçemize katkıda bulunabiliriz.

Sizde çevrenizdeki insanları aydınlatmada tasarruf yapmaları gerektiği konusunda bilinçlendiriniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.