ayıkla pirincin taşını deyiminin hikayesi ve anlamı

Bu yazımızda ayıkla pirincin taşını deyiminin anlamını, deyimle ilgili örnek cümle ve deyimle ilgili kısa hikaye bulabilirsiniz. İlk olarak deyimin anlamını öğrenelim ve daha sonra deyimle ilgili örnek cümleler verelim.

ayıkla pirincin taşını deyiminin anlamı

Bu deyimde anlatılmak istenilen olayların karışık bir hal olması veya durumun içinden çıkılamayacak bir hal almasıdır. Bu deyimi birşeylerin karıştığı ve kargaşa anında kullanırız.

Ayıkla pirincin taşını örnek cümleler

Ahmete o kadar yalan söyledin ki ayıkla şimdi pirincin taşını.
Sevcan kredi kartına o kadar borç yaptın ki ayıkla şimdi pirincin taşını

Ayıkla şimdi pirincin taşını deyiminin hikayesi

Bir zamanlar iki kadın birlikte pirinç ayıklıyormuş. Bir yandan da koyu bir sohbete koyulmuşlar. Kadınlardan birinin güzel bir kızı varmış ve bu kızı her hafta birileri istemeye gelirmiş. Diğer kadına başlamış dert yanmaya. Ya bu bizim kız ne olacak her gün birileri geliyor istemeye. ama hiçbirine de gönlü razı olmuyor. Nasıl olacak bu iş.

Diğer kadında demiş ki valla komşum senin işin çok zor. Kızın güzel mi güzel, ahlaklı mı ahlaklı gelen giden bitmez senin kızda kimseye gitmez. Pirinç ayıklamak kadar zor bir iş senin ki. Ayıkla bakalım şimdi pirincin taşını demiş.

ayıklapirincintasini

Ayıkla pirincin taşını deyiminin geçtiği kısa hikaye

Ormanlar kralı aslan artık yaşlanmış ve ormanı idare edemez hale gelmiş. Artık ormanda yaşayan hayvanlar birbirleri ile sürekli kayga ediyor ve geçinemiyorlardı. Aslan kara kara düşünürken yardımıcısı tilkiye sormuş. Tilki kardeş ne olacak bu ormanın hali hayvanlar nasıl düzene girecek galiba iktidarımdan artık vazgeçmem gerek. Tilki düşünmüş biraz sonra demiş ki aslanım senelerce sen bu ormanı idare ettin. Vardır elbet bir çözümü. Aslan düşünmüş düşünmüş düşünmüş. Tilki kardeş artık aklımda ermiyor ayıkla bakalım pirincin taşını. Var mı bir önerin.

Tilki düşünmüş demiş ki hünkarım siz en iyisi orman halkını bir araya toplayın ve her hayvan cinsine bir lider belirleyin. Bu liderler size sorumlu olsun böylece kontrol etmek çok daha kolay olur demiş. Aslanın aklına yatmış bu fikir. Toplamış orman hayvanlarını bir araya ve her cins için bir yönetici belirlemiş. Ve sonuna eklemiş. Her kimki bu seçtiğim kişilere karşı gelirse bana karşı gelmiş bilirim. Bundan sonra ormanda her hayvan kendi liderine uyarak huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamış.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.