Bağımsızlık Duygusunun Gelişmesinin Temel Nedeni

Bağımsızlık insanın varlığından bugüne uğruna mücadele ettiği hür yaşama isteği. İnsanoğlu hür olduğu ve kendini hür hissettiği bir ortamda yaşamak ister. Başka bir irade altında ve baskı altında yaşamayı kabul edemez. Öyle ki bunun en büyük örneğini Çanakkale savaşlarında Türk milletinde gördük.

Kendi iradesi ve kendi bayrağı altında hür bir şekilde yaşamayı isteyen toplumlar her zaman mücadele içerisindedir. Peki bu bağımsızlık duygusu nasıl oluyor da bu kadar önemli uğrunda ölmeyi bile göze almayı gerektiriyor. Bağımsızlığını kaybetmek herhalde kanatsız bir kuşun yaşamı gibi olmalıdır. Yarım dünya, eksik hayat yada adını ne koyarsak. İnsanı bir bütün yapan yaşama isteğini ele veren bir duygu.

İstem dışı olarak gelişen ve insanın içerisinde bir volkan gibi patlayan bu duygu insanın kişisel hak ve özgürlüklerine herhangi bir müdahale esnasında aniden ortaya çıkıp tavan yapmaktadır. En az sevgi, sevinç kadar önemli ve insanın temel duygularından biridir.

Şu önemli söz bağımsızlığın anlamı ve önemi için oldukça yeterlidir;

Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.