Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalıdır?

Bu yazımızda bağışıklık sisteminin ne olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabileceği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen bakteri, virüs ve tümör hücrelerini tanıyarak onları yok eden işleyişlere bağışıklık sistemi adı verilir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için beslenme alışkanlıklarımızı tamamen değiştirerek doğru, düzenli ve ayrıca sağlıklı beslenmeliyiz. Bu şekilde hareket ederek enfeksiyon hastalıkları ve kansere karşı önemli avantajlar sağlanabilmektedir.

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı vücudumuza direnç kazandırmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli husustur.

Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde kullanılan en önemli maddeler A , E, C, B vitaminleri, karotenler, demir, çinko ve selenyum olarak bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ise domates, Trunçgiller, brokoli, sarımsak, soğan, meyve ve sebze, zencefil, zerdeçal gibi meyve ve sebzeler tüketilmelidir.

Düşük bağışıklık sisteminin en yaygın nedeni besin yetersizliklerinden kaynaklanmaktadır. Günlük beslenmede çok fazla şekere tüketilmesi, obezite, alkol tüketimi çeşitli nedenlerle bağışıklık sisteminin işlevini azaltmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.