Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur kompozisyon

Atalarımızın bizlere bırakmış olduğu en büyük miraslardan biri olan ata sözlerini incelemeye devam edelim. Bu gün Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur ata sözünde ne anlatılmak istenildiğini hep birlikte öğrenelim.

Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur cümlesinden çıkartabileceğimiz ilk düşünce bir tarla düşünelim o tarlaya yıllar boyu hiç uğramazsak ilacını, suyunu, bakımını yapmaz isek o yer tarla olmaktan çıkıp yıllar geçtikçe orman halini andıran meyve ağaçlarından eser kalmayan karmaşık bir yer halini alır. Oysaki o tarlaya gözümüz gibi bakıp zamanında suyunu verip ilacını atıp budamasını ve bakımını yapmış olsaydık o tarla yıllarca meyve veren verimli bir hale bürünmüş bir yer olarak kalırdı.

ATA

Yada iki araba düşünün. Bir tanesi sürekli olarak bakımları zamanında yaptırılmış temizliğine önem gösterilmiş bir araba, diğeri ise alındığı günden itibaren tamire bakım için hiç götürülmemiş içi dışı pislik içinde sizce hangisi daha uzun ömürlü ve kullanışlı olur. Tabiki ilk verdiğimiz örnekteki araba uzun yıllar dayanır. diğeri bir süre sonra arızalanarak büyük masraflar açar en sonunda da yok olur gider. İşte bu ata sözünde anlatılmak istenen değer verdiğimiz yada sahip olduğumuz şeylerin kıymetini bilip onlara iyi bakmamız gerektiğini anlatmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.