Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur ile ilgili kompozisyon

Şimdi ki yazımızda bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur konulu bir kompozisyon yazısı olacak.

Günlük yaşantımızı geçirdiğimiz ev ,işyeri, tarla ,bağ, bahçe neresi olursa olsun yaşanılacak yer gibi temizleyip silip süpürmez, bakımını yapmazsak ev ev olmaktan çıkar, işyeri işyeri olmaktan. Onun için yaşadığımız ortamları özellikle de sağlığımız için bakımını yapmalıyız.

Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur atasözünde anlatılmak istenen de mecazi bir şekilde şöylenmiş olup bütün hayatımızdaki yaşadığımız ortamları kastetmektedir. Hani kirli pis bir ev gördüğümüzde denir ya insan mı yaşıyor burada bunun gibi bir çok örnek verilebilir. Mesela tarladaki elma ağaçlarının bakımını yapar ilacını gübresini verir zamanda sularsak her sene bir öncekinden daha fazla ürün verir. Fakat bakımı yapılmayan ,otları temizlenmeyip budaması yapılmayan bir elma ağacından da mahsul beklemek biraz tuhaf olur.

Buradan çıkarmamız gereken ders şu olmalıdır. Elimizdekinin kıymetini bilir ,önem verirsek karşılığını fazlasıyla alırız. Fakat önemsemeyip baştan savma ya da hiç ilgilenilmezse yapılan iş ne olursa olsun kötü olduğu gibi ilerde bir gün başımıza bir iş bile açabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.